Претходне недеље (25 – 29. септембар) били смо учесници Симпозијума ентомолога Србије у Нишу. Симпозијум се организује на сваке две године и окупља научне раднике и појединце са територије Србије који се баве проучавањем инсеката са било ког аспекта, а организатор је Ентомолошко друштво Србије (http://www.eds.org.rs/index.html).
Укупно је пријављено 64 рада са преко 100 аутора из следећих области:
- водени екосистеми и ентомофауна
- класификација, филогенија и диверзитет паразитоида
- морфологија и филогенија Chelicerata
- базе података
- геометријска морфометрија и диверзитет Hemiptera
- фаунистика, биологија и екологија Hemiptera
- примењена ентомологија
- понашање и дистрибуција Hymenoptera
- диверзитет Diptera
- фаунистика, диверзитет и екологија Lepidoptera
- диверзитет и анатомија Coleoptera
Цео програм можете погледати на следећем линку: http://www.eds.org.rs/UPDATE/2019/XII%20SES%20Program.pdf
Удружење „Хабипрот“ се представило са 13 радова чији су аутори Милан Ђурић, Иван Тот, Филип Вукајловић, Јелена Шеат, Михаило Вујић, Емануел Веверица, Бојана Надаждин, Александар Ђукић, Марко Шћибан и Милица Кнежевић. Овом приликом представили смо низ радова који су резултат дугогодишњих активности удружења „Хабипрот“ (књигу сажетака можете погледати на: http://www.eds.org.rs/SES/2019/XII%20SES,%20Zbornik%20rezimea.pdf).
Такође је било речи о нашој бази за прикупљање података о распрострањењу инсеката „Алцифрон“ – о њеном значају, улози и важности укључивања грађанства у прикупљање података као о најзначајнијем аспекту читаве идеје. Овим путем се захваљујемо свим сарадницима, који су својим радом допринели да на једном оваквом скупу говоримо о бази као о веома важној платформи за развој научне заједнице у Србији.
Највећим делом учесници су били представници факултета из читаве Србије, института и јавних институција, било је много младих научника и студената, али и нас који смо део невладиног сектора који постаје све више препознат у круговима научне заједнице. Овим путем позивамо Вас (било да сте млади студенти, аматери, фотографи или стручњаци) да се у наредним годинама упустите у истраживање ентомофауне и узмете учешће на неком од наредних Симпозијума ентомолога Србије.